Valószínűleg sok elektronikai műszerésznek okozott már problémát, hogy nem tudta beazonosítani a javítandó készülék hibás tunerjét, vagy ha sikerült, az nagyon drága, esetleg beszerezhetetlen volt. Ha nem hagyta annyiba a dolgot, rájöhetett, hogy a manapság használatos tunerek nagy része lábkompatibilis, mégis csak ritkán csereszabatosak. Ha látszólag működőképes a helyettesítő tuner, akkor sem biztos, hogy az lesz az összes kábel illetve hyper csatornán.
Erre a problémára kínál megoldást az Univerzális I2C buszos Tuner Transzkóder, amellyel gond nélkül helyettesíthetünk szinte bármilyen I2C buszos tunert az általunk olcsón beszerezhető vagy már meglévő tunerrel. Tisztában vagyunk az elektronikai javítás nyomott áraival, ezért az áramkört olcsón, kb. 1500 Ft.-os felhasználói (kisker.) áron kívánjuk forgalmazni.
A modul leírása:
A transzkóder elve az, hogy a tunerre menő I2C busz vezetékeit (SCL, SDA) megszakítjuk, és a transzkóder panelhez vezetjük, ami feldolgozza az információt és újrakódolja az új tunernek megfelelően. Az újrakódolt SCL és SDA vezetéket visszavezetjük az új, lehetőleg lábkompatibilis tunerre. A kis (2,5 x 3 cm) méretű mikrokontrolleres panelnek még +5V-os tápfeszültséget kell adni a működéshez. A panelen kialakított 3 átkötéssel beállítjuk az általunk használni kívánt tuner típusát, valamint még 2 átkötéssel az eredeti tuner címét, amit a transzkóder panelen elhelyezett LED segít.
Az alábbi leggyakrabban használatos, könnyen és olcsón beszerezhető (akár bontható) jó minőségű tunert használhatjuk csere gyanánt, de természetesen igény szerint egyéb más típusokra is tudjuk bővíteni a lehetőségeket.
Beforrasztjuk az új, lehetőleg lábkompatibilis tunert a régi helyére, majd annak a házára a kis méretű transzkódert. Keressünk egy stand-by +5V-ot (pl. a Tv-ben), ez legyen a tápfeszültség. Lényeges készenlétben keresni, mivel a tuneren ilyenkor gyakran nincs +5V. Ezután szakítsuk meg a tunerre menő SCL és SDA vezetékeket (vagy a soros 100-200Ω helyére), és kössük a transzkóder SCLin és SDAin bemenetére, az SCLout és SDAout kimeneteket pedig a tunerre. Ez után átkötjük az új tunernek megfelelő T0-T1-T2 átkötéseket (lásd a táblázatot), majd meg kell keressük a régi tuner által használt címet, amire 4 lehetőség van az MA0-MA1 átkötések beállításával. Helyes beállítás esetén a transzkóder LED csatornaváltás esetén kigyullad-kialszik, villanik, vagy ritmikusan villog Tv típustól függően. Ha nem találtuk el a helyes címet, a LED egyáltalán nem gyullad ki. A TV-t kikapcsolva állítsunk be más átkötést, és keressük meg a jó címet.
Ha az új tuner rosszul van bekötve vagy hibás (pl. nem kommunikál) azt a LED folyamatos (2x/ sec.) villogással jelzi még a TV készenléti állapotában is.
Amennyiben készek vagyunk a bekötéssel, ellenőrizzük a helyes működést mindhárom sávban, ha szükséges állítsuk be a tuner AGC-t.
I2C busz kommunikáció teszt:
Ha a T0-T1-T2 átkötéseket mind zárjuk, akkor a transzkóder nem jelez hibát rossz tuner esetén, vagy ha be sem kötjük azt, azonban a TV processzora tuner felé történt I2C buszos kommunikációt mutatja.
Így a transzkóderrel hibakeresést is végezhetünk. Bekötjük a +5V-ot (Stand-by), és az SCLin és SDAin lábakat a tuner SCL, SDA lábaira párhuzamosan, és beállítjuk a MA0-MA1 címeket. Ilyenkor egy hibás készülék esetén a LED-en láthatjuk, hogy csatornaváltás esetén ténylegesen kommunikál-e a tunerrel, jól működik-e az I2C busz.